חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוזיאון האורנז'רי בפריז (Musée de l'Orangerie)

עזרה בתכנון הטיול לפריז ודיסני? השאירו פרטים 👇

מוזיאון האורנז'רי (Musée de l'Orangerie)

אתר עלייה לרגל לחובבי אמנות אימפרסיוניסטית

מוזיאון האורנז'רי נחשב לאחד ממוזיאוני האומנות האייקונים והפופולאריים ביותר בפריז. המוזיאון ממוקם בליבה של העיר פריז, במיקום פסטורלי מקסים בין פרחי גני הטויילרי (Jardin des Tuileries) היפהפיים.

המוזיאון הוא מוקד עלייה לרגל לחובבי אמנות מרחבי העולם, ונחשב לאחד מהמוזיאונים המרשימים ביותר לחובבי האמנות האימפרסיוניסטיות והפוסט אימפרסיוניסטיות.

אמנות אימפרסיוניסטית ופוסט- אימפרסיוניסטית:

אימפרסיוניזם ופוסט אימפרסיוניזם הן שתי תנועות אמנות חשובות שצמחו במהלך המאה ה-19.

אמנות אימפרסיוניסטית:

זרם האימפרסיוניזם הוא זרם פריזאי שלקח מקום בתרבות האמנות בעיקר בין השנים 1865-1880.

את השם, קיבל זרם האמנות מציורו של האמן מונה: ציור ה"התרשמות" (impression), שמוצג בין היתר במוזיאון עליו אנו מדברים, ובו אפשר לראות את הנוף הפסטורלי, השקיעה היפהפייה לצד מי התכלת והשמיים הכחולים.

הזרם הדגיש בציוריו לכידת רגעים חולפים- שינוי אור, שינוי תנועה, שימוש במשיכות מכחול. הוא התבטא בציורים בהירים, עם אפקטים של אור ותנועה. בין ראשי תנועת האימפרסיוניזם היו הציירים מונה, מאנה ורנואר.

הזרם הפוסט-אימפרסיוניסטי:

לאחר שנות האימפרסיוניזם, הגיעה תקופת הפוסט- אימפרסיוניזם, בסופה של המאה ה-19. בניגוד לקונצנזוס הזרם האימפרסיוניסטי, הזרם הפוסט אימפרסיוניסטי לעומת זאת, היה תנועה מגוונת יותר שהקיפה מגוון סגנונות וטכניקות. אמנים כמו פול סזאן, וינסנט ואן גוך ופול גוגן ביקשו לעבור אל מעבר למגבלות האימפרסיוניזם, תוך התנסות בצבע, צורה והבעה. עבודותיהם הפגינו לעתים קרובות דגש רב יותר על רגש וסובייקטיביות, וסללו את הדרך לפיתוח האמנות המודרנית.

על המוזיאון:

שמו של המוזיאון מרמז לנו על קשר משונה לתפוזים, וכן את שמו קיבל המוזיאון משימושו המקורי- חממת תפוזים שנבנתה בשנת 1852.

עשרות שנים פעלה חממת התפוזים, וסיפקה ויטמין C למשפחת המלוכה שהתגוררה בארמון טויילרי הסמוך. בשנת 1871 נהרס ארמון טויילרי על ידי מורדים צרפתים, ומבנה חממת התפוזים חדל מתפקידו. בשנת 1927 הוחלט  להסב את חממת התפוזים הנטושה למוזיאון רשמי לעיר פריז, שיציג את סדרת היצירות המפורסמת "חבצלות המים" של מונה. סדרה זו, מורכבת מ-250 ציורי שמתארים את גן הפרחים בביתו של מונה בעיירה ז'יברני (Giverny) שבחבל נורמנדי. מונה בעצמו היה מעורב בעיצוב חדרי המוזיאון שהוקדשו ליצירה המפוארת שלו- ווידא שהתאורה והתפאורה במוזיאון מציגים את היצירות שלו בצורה מיטבית. כיום, 8 מתוך 250 הציורים מוצגים לקהל הרחב במוזיאון.

כמה שנים מאוחר יותר, הוחלט להפוך את המוזיאון למוזיאון אמנות אימפרסיוניסטי, נערך שיפוץ במבנה ונוספו לו יצירות רבות ומגוונות.

מאז, פתוח המוזיאון ומארח מאות אלפי תיירים בשנה שבאים לחוות את רזי האומנות האימפרסיוניסטית בליבה של פריז. במוזיאון תוכלו למצוא יצירות מרתקות של אמנים מוכרים כמו סזאן, מונה, מאנה, פיקאסו, רנואר ועוד..

אחד ההיבטים המיוחדים במוזיאון זה הוא הקשר שבין האומנות- לטבע. במוזיאון, מלבד יצירת "חבצלות המים" המפורסמת של מונה, ישנן יצירות רבות בהן מודגש יופיו של הטבע- מנופי חופי ים, ליערות ואגמים. תוכלו להתרשם במיוחד מיצירותיו הרבות של פול סזאן, שעוסקות בחיי הטבע, ובקשר שלהן לאדם.

המוזיאון בנוי ב-2 קומות ביניהם חדרים המוקדשים ליצירות ואמנים שונים, ישנם אמנים שאי אפשר לפספס את יצירותיהם המדהימות:

  1.   חדר חבצלות המים של מונה– היהלום שבכתר של המוזיאון. יצירה מרהיבה עליה הרחבנו במאמר. צוירו בין השנים 1914 ל1926. תופסות חלק מרכזי מהמוזיאון, יהיה לכם קשה לפספס אותן.
  2.   Jean-Paul Riopelle Room(חדר ז'אן פול ריופל)- חדר זה מציג את עבודתו המדהימה של האמן הקנדי, שהושפע מאוד מהתנועות הסוריאליסטיות והאקספרסיוניסטיות המופשטות.
  3.   Paul Cezanne's Paintings (יצירותיו של פול סזאן)- אוסף מרשים של יצירות הנוגעות בנופים וטבע דומם. הציורים מתמקדים בחווית היחסים בין האדם לטבע, ויספקו לכם הצצה צבעונית ועמוקה למוחו של הצייר.

4.    André Derain's Paintings (יצירותיו של אנדרה דראיין)- אוסף יצירות של הצייר הפאוביסטי. יצירותיו כוללות נופים תוססים, עם צבעים עזים ומשיכות מכחול חזקות.

כמה זמן להקדיש ולמי מתאים הביקור במוזיאון?

מוזיאון האורנז'רי אינו מוזיאון גדול, ותוכלו לראות את כל מה שיש למוזיאון להציע בתוך שעה אחת. לא על הכמות מדובר במוזיאון, אלא על האיכות -למרות שאינו גדול, המוזיאון מציג יצירות מדהימות שחבל לפספס בביקור בפריז. הוא אינו מרשים כמו מוזיאון הלובר או מוזיאון ד'אורסה, אבל בהחלט יכול להיות חוויה מעולה למטיילים הרוצים להקדיש שעה אחת למוזיאון, ולאלו שלא רוצים לבקר במוזיאון הלובר העצום. הביקור במוזיאון יעניין במיוחד חובבי אמנות מודרנית.

מידע חשוב:

המוזיאון נמצא בצידם המערבי של גני טויילרי, בסמוך לכיכר הקונקורד (Place de la Concorde).

ניתן להגיע בקלות למוזיאון מרחבי העיר.

הדרך הנוחה להגיע היא באמצעות מטרו- לתחנת Concorde.

שעות פתיחת המוזיאון: ימי ראשון, שני, רביעי, חמישי ושבת- 9:00-18:00

ימי שישי- 9:00-21:00. המוזיאון סגור בימי שלישי.

כרטיסים: מחיר כרטיס כניסה למוזיאון הינו 13.5 אירו לאדם.

הכניסה לילדים מתחת לגיל 18 ולבני פחות מ26 המחזיקים בדרכון אירופאי- חינם

מומלץ להזמין את הכרטיס מראש, דבר שחוסך עמידה ממושכת בתור. בעת הזמנת הכרטיס יש לבחור שעת כניסה. מומלץ להגיע כ10 דקות לפני שעת הכניסה הרשומה בכרטיס.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש

לסיכום, מוזיאון האורנז'רי הוא יעד חובה לאלו המתעניינים באומנות מודרנית. עם חדרים מעוצבים היטב, ואוסף של מיטב היצירות מהמאה ה-19 וה-20, במיקום פסטורלי יפהפה, המוזיאון יספק לכם ביקור מיטבי קצר והצצה לחיי האומנות התוססים של התקופה האימפרסיוניסטית. אל תפספסו את יצירותיו של קלוד מונה, ותיהנו מהאווירה הקסומה שבמוזיאון.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בדיסני מתחילה כאן

מחכים לך בפייסבוק!