חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כנסיית סנט שאפל (Sainte-Chapelle)

עזרה בתכנון הטיול לפריז ודיסני? השאירו פרטים 👇

כנסיית סנט שאפל (Sainte-Chapelle)

אמנות הויטראז' שתשאיר אתכם ללא מילים

בליבה של פריז, באיל דה לה סיטה (Île de la Cité), נמצאת לה קפלה, שכמה שהיא מרשימה מבחוץ, קשה לתאר כמה היא מרשימה מבפנים.

מבקרים רבים בעיר פריז נוטים לדלג על כנסיית סנט שאפל ומעדיפים לבקר בכנסיות האחרות בעיר שזוכות לפרסום רב יותר. כנסיית סנט שאפל היא כנסייה מיוחדת במינה שמחייבת ביקור לכל חובבי התרבות והאומנות שמבקרים בעיר האורות.

אגב אורות, תזכרו להגיע לכנסייה באור יום בכדי לראות את אמנות הויטראז'ים שבה, עליה נרחיב מיד:

גולת הכותרת בכנסייה- אמנות הויטראז'

אז לפני שנספר על ההיסטוריה של הכנסייה, נגיע לעיקר- ייחודה של הכנסייה הוא אמנות חלונות הויטראז'ים שלה. ויטראז' הינה אמנות המשתמשת בטכניקות מיוחדות כדי לחבר זכוכיות צבעוניות למיצגים שונים. אולם הכנסייה בנוי מחלק תחתון ועליון, כאשר בחלקו העליון נמצאים 15 חלונות זכוכית מהמאה ה-13, בגובה של 15 מטרים, המציגים מעל ל1,000 סיפורים שונים מהתנ"ך.

קשה להסביר את הפאר והיופי של חלונות אלו, שמלאים בצבעים, ובמהלך היום קרני האור המגיעות מחוץ לכנסייה וחודרות דרך חלונות הויטראז'ים יוצרות קסם מדהים שיותיר אתכם ללא מילים.

חלונות הכנסייה מעוטרים בסיפורי התנ"ך המרתקים ביותר, כאשר כמעט כל חלון מוקדש לסיפור מקראי אחר. החלון הימני ביותר, בחלקו העליון, מתחיל איך לא, בסיפור בראשית. ניתן לראות דרך אמנות הויטראז' את סיפור אדם וחווה וסיפורו של נח. אם נזוז שמאלה בחלונות הזכוכית, נוכל למצוא את סיפור יציאת מצריים. הסיפור מתקדם לאורך הויטרינה לספר דברים, ספר שופטים וספר ישעיהו, וממשיך בחלון המוקדש ללידת ישו וחיי ילדותו. החלון האחרון המרשים מוקדש לחזון אחרית הימים של יוחנן.

התקרה שמעל לחלונות הזכוכית מעוטרת בצבעי כחול ובכוכבים צהובים, דבר היוצר תחושה של לילה. הדבר כמובן יוצר ניגוד בין תקרת הלילה לאור הנכנס מחלונות.

חווית ההתבוננות באמנות הויטראז' בחלק העליון של הקפלה היא חוויה מדהימה, מרגשת ומיוחדת.

את הכנסייה הזו לא להחמיץ

וכעת, נחזור לספר על הכנסייה עצמה

כנסיית סנט שאפל, בתרגום ישיר מצרפתית משמעה "הקפלה הקדושה", נבנתה בערך לשנת 1242 לספירה. בנייתה נמשכה כ-6 שנים.

על בניית הכנסייה מורה מלך צרפת דאז, לואי התשיעי, שעלה לשלטון בשנת 1226. הסיבה בגינה מורה לואי על בנייתה של הכנסייה הינה הרצון לבנות קפלה מרשימה צמודה לארמונו בה יוכל לאחסן את "כתר הקוצים" של ישו, אותו רכש זמן קצר לפני. על פי האמונה הנוצרית, כתר הקוצים של ישו הונח על ראשו זמן קצר לפני צליבתו, בכדי ללעוג לו ולהכאיב לו (הכתר נשמר לאורך אלפי שנים וניצל מהשריפה בנוטרדאם בשנת 2019).

הכנסייה נבנתה כ-2 חלקים- בחלק התחתון כנסייה קהילתית ליושבי הארמון המלכותי, והכנסייה העליונה, לאנשי המלוכה בלבד.

בזמן המהפכה הצרפתית, שנת 1789, ניזוקה הכנסייה קשות- העוגב המקורי שבה הועבר לכנסייה אחרת, רהיטיה הרבים אבדו ורבים משרידי הכנסייה התפזרו ונגנבו. לעומת זאת, מרבית חלונות הויטראז' שבה נשארו עומדים על תילם לאור פעולות הגנה רבות של יושבי הכנסייה באותה התקופה.

לכנסייה הקטנה יחסית הייתה חשיבות היסטורית רבה מאז שנות הקמתה, וכיום נחשבת כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

הביקור בכנסייה:

הכניסה לכנסייה הינה בחלקה התחתון, בכניסה תוכלו לרכוש מדריך אודיו ולבקר בחנות מזכרות קטנטנה. למרות שהכנסייה נועדה לצוות הארמון המלכותי של המלך לואי, גם הכנסייה התחתונה מפוארת ומרשימה מאוד. שימו לב לרצפת הכנסייה התחתונה, שעשוייה ממצבות קברים של אנשים חשובים הקבורים בשטח הכנסייה.

התרשמו מהכנסייה התחתונה- מכמויות הזהב הרבות שמדגישות את העושר והפאר שבה.

גרם מדרגות ייקח אתכם אל הקומה העליונה, שם נמצאים חלונות הויטראז' המפורסמים.

האטרקציה שזכתה ב-5 כוכבים
5/5

קבלו הצצה ראשונה

מידע חשוב על הכנסייה

כתובת הכנסייה, Paris : 10 boulevard du Palais

הכנסייה נמצאת במרכז פריז, באיל דה לה סיטה (Île de la Cité). הגעה לכנסייה נוחה מאוד והדרך המומלצת להגיע הינה במטרו, לתחנת Cité.

ניתן להגיע גם לתחנת Pont Neuf ותחנת   Hôtel de Villeהסמוכות.

קווי אוטובוס המגיעים לכנסייה- 21, 24, 27, 38, 58, 81, 85, 96.

שעות פתיחת הכנסייה:

חודשי הקיץ (1.4-30.9)- בכל יום מ9:00-19:00.

שאר השנה- בכל יום 9:00-17:00.  

כניסה אחרונה לכנסייה- עד 40 דקות לפני הסגירה.

כרטיס כניסה- הכניסה לכנסייה חינם לילדים מתחת לגיל 18, ולבעלי דרכון אירופאי מתחת לגיל 26.

כרטיס כניסה עם אפשרות לדלג על התור עולה 11.5 אירו. בעת הזמנת הכרטיס יש לבחור את השעה בה תגיעו לכנסייה.

מומלץ להגיע כ-15 דקות לפני שעת הכניסה אותה בחרתם, ולא לאחר.

שימו לב– בחודשי הקיץ, המלאים בתיירים, הכנסייה בדרך כלל עמוסה מאוד, ולכן חשוב להזמין כרטיסים מראש כדי למנוע המתנה ארוכה בתור.

טיפ זהב: עם הביקור בכנסיית סנט שאפל ניתן לבקר גם בקונסיירז'רי (Conciergerie), שנמצא פחות מ-100 מטרים מהכנסייה. הקונסיירז'רי היה ארמון גותי מפואר שנבנה במאה העשירית, ושימש את משפחות המלוכה עד המאה ה-14, אז ננטש הארמון. במאה ה-15 חלק מהארמון הוסב למטרת כליאה, ובזמן המהפכה הצרפתית הופך האתר לאחד ממקומות המעצר העיקריים בפריז. האסירה המפורסמת ביותר בקונסיירז'רי הינה מארי אנטואנט, בו נאסרה בשנת 1793 לפני שהוצאה להורג. כיום, ניתן לבקר בארמון- בית הכלא העתיק שמשמש כמוזיאון בו ניתן לבקר בתאי האסירים, ללמוד על ההיסטוריה של המהפכה הצרפתית ולראות את המקום בו הייתה שבויה מארי אנטואנט.

ניתן לקנות כרטיס המשלב כניסה לכנסיית סנט שאפל + כניסה לאתר הקונסיירז'רי.

שעות פתיחת האתר: 9:30-18:00.

עלות הכרטיס הינה 18.5 לאדם.

לאחר הביקור בכנסיית סנט שאפל בקונסיירז'רי, ניתן להמשיך ולטייל באזור איל דה לה סיטה (Île de la Cité), לב העיר פריז, המכיל מונומנטים ואתרי חובה רבים:

  1.   קתדרלת נוטרדאם (Notre-Dame Cathedral)- שכרגע ניתן לבקר אך ורק מבחוץ לאחר השריפה שהתרחשה בקתדרלה בשנת 2019.
  2.   פונט נוף (Pont Neuf)- אחד מהגשרים היפים מעל נהר הסן בבירה פריז. התרשמו מהנוף היפהפה.
  3.   כיכר Place Dauphine- הכיכר המקסימה הזו ממוקמת בלב האיל דה לה סיטה ומהווה נקודה מצוינת להירגע וליהנות מקפה או ארוחה באחד מבתי הקפה והמסעדות הרבים.
  4.   הליכה לאורך נהר הסיין- איל דה לה סיטה הינו אי המוקף בנהר הסיין. לכו לאורך נהר הסיין ותיהנו מנופיה היפים של העיר.

 

לסיכום, את הקסם של כנסיית סנט שאפל לא תרצו להפסיד. עם כמעט מיליון מבקרים בשנה, לכנסייה קסם ייחודי משלה. היא אינה גדולה כמו הנוטרדאם או הסאקרה קר ברובע המונמרטר, אך חלונות הויטראז' שבה, המספרים את סיפורי התנ"ך וסיפורי הנצרות, מרשימים בצורה יוצאת דופן. הגיעו לכנסייה בשעות האור, התרשמו מאמנות הויטראז' שבה, והמשיכו לסיור מקסים באיל דה לה סיטה היפהפה. 

שאלות נפוצות

כן! מדובר באחת הכנסיות הכי יפות באירופה ואסור לכם להחמיץ!

מומלץ להזמין כרטיסים אונליין מבעוד מועד כדי לחסוך את התורים בכניסה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בדיסני מתחילה כאן

מחכים לך בפייסבוק!