Search
Close this search box.

הקונסיירז'רי (Conciergerie) בפריז

עזרה בתכנון הטיול לפריז ודיסני? השאירו פרטים 👇

הקונסיירז'רי (Conciergerie) בפריז

באי הפסטורלי "איל דה לה סיטה" ששוכן לו בליבה של העיר פריז, שוכן מבנה יפהפה בעל גגות מחודדים, המכיל בתוכו כ1,000 שנות היסטוריה מטלטלות. נעשה לכם ספויילר כבר עכשיו ונגלה לכם שבמקום זה הוצאה להורג המלכה המפורסמת מארי אנטואנט. 

אז מה הוא הקונסיירז'רי ולמה כדאי לבקר בו? כל זאת בכתבה:

בתמציתו של סיפור, הקונסיירז'רי הינו ארמון מימי הביניים בו התגוררו לאורך מאות שנים משפחות המלוכה הצרפתיות. הארמון הוסב עם השנית לבית דין ולבית כלא. האסירה המפורסמת ביותר בקונסיירז'רי הייתה מארי אנטואנט, שנאסרה במקום בשנת 1793 לפני שהוצאה להורג.

סיפור הקונסיירז'רי:

סיפורו של הקונסיירז'רי מתחיל אי שם בתחילת המאה ה-14, אז, המלך פיליפ הרביעי, (שהיה דרך אגב נחשב למלכה היפה ביותר של צרפת), מחליט לבנות בית מגורים לו ולמשפחתו, כלומר ארמון מפואר. פיליפ מחליט לבנות את הארמון בסגנון גותי, סגנון שהיה ייחודי וחדשני באותה התקופה. 

פיליפ בונה את הארמון שתחילה הכיל מלבד חדרי המגורים אולם נשפים ענק, חצר מלוכה וכנסייה ששימשה את משפחת המלוכה ואורחיה. במקום נבנו גם מספר חדרים מעניינים כגון: אולם המתנה, שנבנה בשנת 1310 ושימש כחדר המתנה לבאי המלך, חדר עצום ששימש את המלך פיליפ לשנת היופי שלו, או כמו שהוא קרא לזה אז "שנת הצדק"(lits de justice) , וכן חדר אוכל מיוחד לאנשים הנושאים כלי נשק. 

לאורך השנים הארמון הורחב וגדל, ושלטו בו מלכים רבים שעיצבו ושינו את פניו. הארמון הופך עם השנים לאחד המבנים החשובים בעיר, ומלבד היותו משכן משפחת המלוכה הוא משמש גם לטקסים מלכותיים ומרכז ממנו מתנהלת ממלכת צרפת. 

בשנת 1370 מחליט שארל החמישי לנטוש  את הארמון ולעבור להתגורר בארמון אחר, והמקום מוסב לבית כלא קטן. בשנות המהפכה הצרפתית, המקום שימש כבית סוהר למתנגדי המהפכה, ובעיקר שימש כמקום המתנה להוצאה להורג. רוב מי שהגיע לבית הכלא בקונסיירז'רי לא זכה לצאת ממנו בחיים. 

לאחר המהפכה הצרפתית שימש הארמון כבית משפט, וזכה לשמש בתפקיד זה לאורך שנים רבות.

כיום, הקונסיירז'רי הוא אתר תיירות פופולארי בעיר בו המבקרים יכולים לראות את תאי הכלא ששימשו את מנהיגי המהפכה הצרפתית לכלוא את מתנגדיהם, את אולם ימי הביניים בו קיימו מלכי צרפת אירועים ומשתאות וכמובן את התא של מארי אנטואנט בכבודה ובעצמה. 

מה תפגשו בביקור בקונסיירז'רי:

בביקור בקונסיירז'רי תוכלו לצלול להיסטוריה המרתקת של המקום ולראות את חדרי הארמון המפוארים העתיקים. לא כל המקום פתוח לקהל הרחב, שכן חלקו עדיין משמש כבית משפט ומשרדים, ורק חלקו פתוח לציבור הרחב כמוזיאון. בין הדברים שאסור לכם לפספס:

  1. הקפלה הגותית (The Chapel)- הקפלה הגותית שנבנתה על ידי המלך פיליפ בתחילת המאה ה-14 עם בניית הארמון ושימשה את מלכי צרפת ומשפחות האולה ואורחיהן לתפילות וטקסים חשובים. הקפלה בנויה בסגנון גותי מובהק ובעלת חלונות ויטראז' זכוכית, תקרה מקומרת ופסלים מעניינים. 
  2. אולם השומרים (The Hall of the Guards)- האולם שבנה המלך פיליפ בשנת 1310 ושימש כאולם המתנה למבקרי המלך. המקום בנוי בסגנון גותי והוא בעל ארכיטקטורה מעניינת, וכולל קשתות אבן וגילופי אבן מרשימים. 
  3. אולם הנשפים הגדול (La Grande Salle)- אולם ענק ששימש לטקסים, משתאות ואירועים שקיימו מלכי צרפת לאורך השנים. האולם, שבנוי גם הוא בסגנון גותי מובהק, הינו בעל ארכיטקטורה מרתקת הכוללת חלונות עצומים שממלאים את האולם באור יפהפה במהלך שעות היום. חלקו התחתון של האולם, הנקרא אולם החיילים (La Salle des Gens D'Armes), שימש כחדר אוכל לעובדי הארמון, וגם בו התקיימו אירועים וטקסים. 
  4. תא המאסר של מארי אנטואנט (Marie Antoinette's Cell)- בתא זה  הוחזקה מארי אנטואנט במהלך החודשיים האחרונים לחייה בשנת 1793. החדר משוחזר בכדי לתת למבקרים תחושה אותנטית של חיי מארי אנטואנט כאסירה בבית הסוהר של הקונסיירז'רי. תוכלו לראות במקום פסל בדמותה של מארי אנטואנט לבושה גלימה. בנוסף, בתא זה ישנה מעין אנדרטה שנועדה להוקיר למלכת צרפת ולמלכי צרפת האחרים שהוצאו להורג במהלך המהפה הצרפתית.
  5. בנוסף לתא הכלא של מארי אנטואנט, תוכלו למצוא במקום גם תאי מאסר אחרים ומבנים ששימשו כצינוק. כמו כן תוכלו לראות את משרדי הנהלת בית הכלא והמשרדים ששימשו את הסוהרים. 
  6. ציורי קיר מרהיבים המציגים את שמותיהם של מספר אישים חשובים שנכלאו או הוצאו להורג בבית הכלא. תוכלו לראות שהשמות כתובים בצבעים שונים- בהתאם לעונשם. אלו הכתובים באדום לדוגמא, הוצאו להורג באמצעות גליוטינה. בנוסף, לאורך הביקור במוזיאון תוכלו למצוא קטעי מידע המספרים את סיפור המקום וסיפורה של המהפכה הצרפתית. 

טיפ זהב

ההיסטופאד- חוויה מרתקת בביקור בקונסיירז'רי

בשנת 2021 הוציא המקום לאור את ההיסטופאד (HISTOPAD), שנחשב לדרך מרתקת לחוות את הביקור במוזיאון. 

ההיסטופאד, שכלול במחיר כרטיס הכניסה למוזיאון, הוא בעצם טאבלט שמלווה את חווית הביקור שלכם במוזיאון, ויוצר חווית ביקור אינטראקטיבית ומרתקת. במעבר בחללים השונים במוזיאון, הטאבלט מציג בפניכם הדמיות כיצד היה נראה המקום בעבר. בטאבלט ישנם שחזורים תלת מימד ופונקציות שונות שיראו לכם כיצד היו נראים המקומות בהם אתם מבקרים ב"תקופת הזוהר" של הארמון ובית הסוהר. כאשר תכוונו את הטאבלט למקום מסויים במוזיאון, הטאבלט יציג לכם הדמייה של כיצד היה נראה אותו מקום בעבר.

לאורך הביקור, מלבד להציג לכם תמונות והדמיות, ההיסטופאד ייספר לכם את סיפורו של המקום ויחשוף בפניכם סודות שמורים ומרתקים.

ההיסטופאד זמין בשפות: אנגלית, צרפתית, ספרדית, גרמנית, איטלקית וסינית.

אל תפספסו את החוויה ! משך ההדרכה עם ההיסטופאד הינה בין שעה וחצי לשעתיים. יש להגיע לפני השעה 16:30 בכדי להבטיח שתוכלו לקבל את טאבלט ההדמייה.

Conciergerie- Histopad
Conciergerie- Histopad

מידע חשוב: 

שעות פתיחת האתר: כל יום בין השעות 9:30-18:00.

כניסה אחרונה לאתר- 45 דקות לפני סגירה.

זמן ביקור משוער באתר: בין שעה וחצי לשעתיים.

מיקום: הקונסיירז'רי ממוקם בליבה של פריז, באיל דה לה סיטה (Île de la Cité).

כתובת: Bd du Palais, Paris2

אל המקום ניתן להגיע בתחבורה ציבורית נוחה וזמינה מכל רחבי העיר. הדרך המומלצת להגעה הינה קו מטרו- לתחנת Cité או תחנת Châtelet . 

כמו כן ישנם קווי אוטובוס רבים המגיעים למקום- קווים מספר  21, 24, 27, 38, 58, 81, 85, 96.

כרטיסים: מחיר כרטיס הכולל כניסה לאתר הינו 11.5 אירו למבוגר. ילדים עד גיל 18 וצעירים בגילאי 18-25 המחזיקים בדרכון אירופאי נכנסים חינם. 

מומלץ להזמין כרטיסים מראש, בעיקר בחודשי הקיץ העמוסים.

ביקור בכנסיית סנט שאפל (Sainte-Chapelle)

בסמוך לקונסיירז'רי, ניצבת כנסיית סנט שאפל, כנסייה עתיקה שנבנתה בשנת 1242, והינה אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הכנסייה מפורסמת בזכות אומנות ויטראז'- חלונות זכוכית מעוטרים בסיפורי התנ"ך. הביקור בכנסייה הוא מרשים ביותר- שכן הכנסייה מורכבת משני חללים ועיקר הביקור בה הוא החלל העליון, שמכיל אמנות ויטראז' מדהימה המספרת את סיפורי התנ"ך והברית החדשה, וגג מרהיב. 

ניתן לקנות כרטיס המשלב כניסה לכנסיית סנט שאפל + כניסה לאתר הקונסיירז'רי.

עלות הכרטיס הינה 18.5 לאדם.

לסיכום, ביקור בקונסיירז'רי ייקח אתכם לתקופה רחוקה ומרתקת, ויספק לכם חוויה מהפנטת ומרגשת. אל תפספסו את תא המאסר של מארי אנטואנט ואת אולם הנשפים הגדול, ואל תוותרו על שימוש בהיסטופאד בעת ביקור במקום. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

Facebook
WhatsApp

חוויה בדיסני מתחילה כאן

error: Content is protected !!

מחכים לך בפייסבוק!